Jak działa wymiennik przeciwprądowy?

Czym jest wymiennik przeciwprądowy?

Wymiennik przeciwprądowy jest elementem centrali rekuperacyjnej pozwalającym na odzysk ciepła. Z jednej strony wymiennika przepływa przefiltrowane powietrze zewnętrzne, a w przeciwnym kierunku napływa przefiltrowane powietrze usuwane z pomieszczeń. Konstrukcja takiego urządzenia nie pozwala na mieszanie się tych strumieni. Wymiennik, w którym strumienie powietrza przepływają równolegle do siebie, ale w przeciwnych kierunkach nazywany jest właśnie wymiennikiem przeciwprądowym.

Jak działa wymiennik przeciwprądowy?

To jak działa wymiennik przeciwprądowy można opisać w prosty sposób. Kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa niż temperatura wywiewana z pomieszczeń, w wymienniku ciepła powietrze zewnętrzne po prostu ogrzewa się w wyniku różnic temperatur. Kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa, zaczerpywane powietrze jest schładzane powietrzem usuwanym z budynku. Dodatkowo na kanale powietrza nawiewnego można zainstalować chłodnicę, która pozwoli na uzyskanie niższych temperatur w pomieszczeniach w lecie.

Styk strumieni następuje na stosunkowo dużej powierzchni co zapewnia dużą sprawność wymiany ciepła. Dlatego wymienniki przeciwprądowe mają dużą sprawność/efektywność cieplną.

Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Rekuperatory ze standardowym wymiennikiem przeciwprądowym znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie np. należy zapewnić wysokie warunki higieniczne pomieszczeń oraz tam gdzie nie ma potrzeby lub nawet nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego (np. baseny itp.). Poprzez odseparowanie strumieni powietrza od siebie w standardowych wymiennikach przeciwprądowych nie odzyskuje się wilgoci z wydmuchiwanego powietrza. Wyjątkiem są tu wymienniki przeciwprądowe entalpiczne, które pozwalają na odzysk wilgoci z powietrza.

Podstawowe cechy wymiennika przeciwprądowego:

  • wysoka efektywność cieplna zwykle około 95%
  • duża szczelność - brak mieszania się strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego
  • brak elementów ruchomych w wymienniku - niska awaryjność
  • brak odzysku wilgoci z wydmuchiwanego powietrza - wyjątkiem są wymienniki entalpiczne
  • w wyniku powstawania większej ilości kondensatu mogącego prowadzić do szronienia stosuje się nagrzewnice wstępne
  • wymagany odpływ skroplin

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.