Jak działa wymiennik obrotowy?

Czym jest wymiennik obrotowy?

Wymiennik obrotowy jest rodzajem wymiennika stosowanego w centralach wentylacyjnych pozwalającym na odzysk zarówno ciepła jak i wilgoci z wydmuchiwanego powietrza. Centrale z wymiennikiem obrotowym są stosunkowo popularne właśnie ze względu na możliwość odzysku wilgoci z powietrza co zapewnia skuteczną wentylację w pomieszczeniach oraz wpływa na poprawę mikroklimatu.

Jak działa wymiennik obrotowy?

Wymiennik obrotowy działa jak wirnik, który z jednej strony wydmuchuje powietrze z pomieszczeń i jednocześnie z drugiej strony nadmuchuje powietrze z zewnątrz.

Wymiennik obrotowy zbudowany jest z nawiniętej wokół osi obrotu karbowanej i gładkiej folii aluminiowej. W związku ze zdolnością aluminium do pochłaniania ciepła w efekcie uzyskujemy zjawisko wykorzystania odzysku ciepła z powietrza. Powietrze wywiewane z pomieszczeń przepływa przez wymiennik nagrzewając go, wymiennik się obraca i trafia w strumień zimnego, świeżego powietrza. Zimne powietrze odbiera ciepło z aluminium i nawiewane jest do pomieszczeń w domu. Odzysk wilgoci uzyskuje się poprzez pokrycie wymiennika substancją higroskopijną, która pochłania wilgoć z powietrza wydmuchiwanego, a z kolei oddaje do powietrza nawiewanego. 

Co istotne w przypadku centrali wentylacyjnych z wymiennikiem obrotowym nie ma potrzeby odprowadzenia skroplin ponieważ nie dochodzi do wykraplania kondensatu.

Niestety w przypadku wymiennika obrotowego może dochodzić do mieszania powietrza wywiewanego i nawiewanego. Sprawność cieplna takiego wymiennika jest też niestety niższa niż w przypadku mp.: wymiennika przeciwprądowego.

Podstawowe cechy centrali z wymiennikiem obrotowym:

  • sprawność odzysku ciepła rzędu 75-90%
  • niskie straty ciśnienia, łatwa konserwacja, kompaktowa budowa
  • nawet czterokrotne zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania powietrza nawiewanego
  • brak skraplania kondensatu, brak potrzeby odprowadzenia skroplin
  • większy hałas niż w przypadku innych typów wymienników
  • mieszanie się powietrza nawiewanego i wywiewanego

W związku z mieszaniem się powietrza nawiewanego i wywiewanego centrali z wymiennikiem obrotowym nie powinno się stosować w szczególności w obiektach, w których:

  • wyciągane powietrze zawiera dużo oparów tłuszczów np. kuchnie
  • zlokalizowane są palarnie – bo zapachy przeniosą się do pomieszczeń gdzie się nie pali
  • nie chcemy uzyskać odzysku wilgoci z powietrza np. baseny – bo nadmierna będzie wilgotność
  • występują jakieś silne zapachy - bo mogą przenieść się po innych pomieszczeniach

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.